صتابون انرژی چگونه محققان استفاده مغز انسان

صتابون: انرژی چگونه محققان استفاده مغز انسان اخبار علمی و آموزشی

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی فنر جهش بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران

نماگر بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران روز گذشته با رشد ۲۳۶۹ واحدی توانست هفته‌ای طلایی را با ثبت بازدهی حدود ۱۰ درصدی پشت‌سر بگذارد. اکنون پرسش مهم که ذهن فعالان

فنر جهش بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران

فنر جهش بورس تهران

عبارات مهم : ایران

نماگر بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران روز گذشته با رشد ۲۳۶۹ واحدی توانست هفته ای طلایی را با ثبت بازدهی حدود ۱۰ درصدی پشت سر بگذارد. اکنون پرسش مهم که ذهن فعالان بازار را با خود درگیر کرده، چرایی رشد پرشتاب بازار عوض کردن نکرده ناگهانی در متغیرهای بنیادی و ریسک های پیرامونی هست. به نظر می رسد سرمایه گذاران بعد از مشاهده رشد انفجاری بازارهای موازی و با فرض تکرار این الگو در بورس، سراسیمه به سمت خرید سهام هجوم آورده اند؛ بنابراین نگرانی مهم عدم توجه معامله گران به ارزش بنیادی سهام است که در میان مدت می تواند تهدیدی جهت استمرار رونق باشد.

به گزارش دنیای اقتصاد ؛بازار سهام در هفته جاری با جهش چشم گیر نزدیک به ۱۰ هزار واحدی شاخص کل (معادل حدود ۱۰ درصد) نه تنها فعالان خود را شادمان، بلکه توجه بسیاری از کنشگران اقتصادی را به سوی خود جلب کرد. روند پرشتاب صعودی بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران که با زیاد کردن ناگهانی ارزش معاملات خرد از محدوده کمتر از ۲۰۰ میلیارد تومان به بیش از سه برابر توام شده است هست، به خوبی تزریق نقدینگی تازه در ابعاد سنگین را نشان می دهد که عمدتا از سوی سرمایه گذاران حقیقی صورت پذیرفته هست. عقب ماندگی بورس از رشد بازارهای موازی، زیاد کردن انعطاف دولت در زمینه سیاستهای ارزی و نیز گزارشهای مناسب دوازده ماهه شرکت های معدنی و فلزی از جمله دلایلی هستند که در توجیه رونق کنونی بازار سهام ذکر می شود. در نقطه مقابل، زیاد کردن قیمت سود اوراق بدهی، فشار فروش نهادهای حقوقی و احتمال ناپایداری قیمت ها در بازار جهانی کالا عواملی هستند که به عنوان مخاطرات پیش رو در مسیر ادامه افزایش بازار در کوتاه مدت تظاهر می کنند.

باتوجه به افزایش پرشتاب اخیر احتمال می رود که عوامل بازدارنده بتوانند در کوتاه مدت تا حدی مسیر پرشتاب افزایشی کنونی را با مانع مواجه سازند؛ هر چند در میان مدت، به خاص در صورت ادامه ارسال سیگنالهای مساعد درخصوص امکان تعدیل ارزهای صادرکنندگان بزرگ با نرخی بالاتر از قیمت رسمی، پتانسیل استمرار رونق بازار سهام به صورت بنیادی و تحلیلی وجود دارد.

فنر جهش بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران

روان شناسی خریداران این روزهای سهام

اکثریت تحلیلگران بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران پیش از شروع رالی صعودی اخیر بر پتانسیل بازار جهت رونق تاکید داشته و چنین اتفاقی را در امسال محتمل می دانستند. ولی بروز این اتفاق با شدت و ابعاد حاضر در چنین مدت کوتاهی شاید از نظر اکثر بازیگران بازار سرمایه قابل آینده نگری نبود. واقعیت این است که نسبت به چند هفته قبل نه از لحاظ متغیرهای بنیادی عوض کردن مهمی ایجاد شده، نه قیمت های فروش شرکت ها در این دوره کوتاه دستخوش عوض کردن مهمی شده است و نه در زمینه ریسک های سیاست خارجی اصلاح مشاهده می شود. با این وصف، هجوم ناگهانی خریداران سهام را باید از منظر دیگری تحلیل کرد که به جای نگاه بنیادی در چهارچوب تحلیل «مالی-رفتاری» قابل توضیح هست. بنابراین می توان گفت که ذهنیت جامعه در ۶ ماه گذشته به رشد انفجاری قیمت ارز، مسکن، سکه طلا و اخیرا ماشین و بعضی دیگر کالاها خو گرفته است و از این رو، به دنبال تعمیم این الگو درخصوص قیمت سایر کالاها و نیز گزینه های سرمایه گذاری است که اصطلاحا از قافله رشد عقب مانده اند.

نماگر بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران روز گذشته با رشد ۲۳۶۹ واحدی توانست هفته‌ای طلایی را با ثبت بازدهی حدود ۱۰ درصدی پشت‌سر بگذارد. اکنون پرسش مهم که ذهن فعالان

با همین توضیح می توان علت سراسیمگی این روزهای خریداران سهام که احتمالا بخش مهمی از منابع آنها از خارج از بازار و به تازگی تزریق شده است است را درک کرد. در واقع، این متقاضیان دستپاچه سهام، با فرض تکرار الگوی رشد انفجاری سایر بازارها به سمت بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران سرازیر شده است اند و در جست وجوی انتفاع از این موج صعودی شتابان و کوتاه مدت هستند. بدهید ترتیب، با بروز نخستین نشانه های رونق، گروه کثیری به سمت بازار هجوم آورده و در حال انباشتن سبد دارایی خود از سهام متفاوت هستند. در این میان، خطر بالقوه روند موجود عبارت از عدم تفکیک مناسب خریداران در بین گروه های سهام و نیز شرکت های هر صنعت و اصطلاحا درگیر شدن با سیاست خرید فله ای است که بنابر سابقه تاریخی، آتشی است که شعله آن سریع فرو می نشیند. در ادامه، با استفاده فروشندگان خسته از ورود این متقاضیان سراسیمه، به زودی این خریداران پرهیجان، سبد خود را پر از سهامی می یابند که لزوما واجد ارزش بنیادی نیستند یا اینکه گران تر از ارزش واقعی خریداری شده است اند. از این رو، شایسته است تا خریداران در تصمیم گیری های خود به این تجربه تاریخی توجه کرده و در غربال گری سهام انتخابی جهت سرمایه گذاری، وسواس مورد نیاز را به خرج دهند.

سیگنال قیمت سود به سهام

در حالی که هیجان این روزهای بازار سهام مجال بررسی متغیرهای بنیادی را از بسیاری سرمایه گذاران سلب کرده، روند خزنده یکی از مهمترین متغیرهای موثر بر اوضاع بازار، شایان تامل خاص ای هست. در این راستا، زیاد کردن قیمت سود اوراق بدهی دولتی در بازار سرمایه جالب توجه است که از محدوده ۱۶ درصد به صورت موثر هر سال به مرز ۲۵ درصد در هفته جاری رسیده هست. به نظر می رسد همزمان با شدت یافتن نوسانات ارزی و تنگنای اعتباری بانک ها، سیاست کم شدن قیمت سود بانکی نه تنها شکست خورده بلکه در مسیر معکوس در حال پیشروی هست. با توجه به شرایط سخت شبکه بانکی احتمال می رود که روند موجود زیاد کردن قیمت سود موثر اوراق بدهی با شیب ملایم تری نسبت به هفته های اخیر ادامه پیدا کند. معنای روند حاضر، زیاد کردن هزینه وقت سرمایه گذاری است که به طور بالقوه تاثیر رکودی بر همه بازارهای سرمایه گذاری رقیب از جمله بورس دارد و از این رو، به عنوان یکی از عوامل رقیب رونق بازار سهام باید مد نظر قرار گیرد.

تشدید نگرانی جهانی از جنگ تجاری

فنر جهش بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران

هفته جاری جهت بازارهای جهانی دوره ای سخت بود. بارزترین نمونه تنش در بازار سهام چین مشاهده شد که در مقطعی از روز سه شنبه شاهد سقوطی به میزان بیش از ۵ درصد در مقیاس روزانه بود. در این روز، سهام بیش از یک هزار شرکت چینی در کف قیمت ۱۰درصد منفی که معادل صف فروش سهام است معامله شدند که از این حیث، رکوردی نادر بود. همزمان، بازارهای سهام و مواد خام در غرب نیز تصویر العمل منفی نشان دادند و شاخصهای سهام جهانی در اکثر کشورها روند نزولی در پیش گرفته هست. محرک این روند منفی علاوه بر شروع اجرای تعرفه واردات بر ۵۰ میلیارد دلار کالای چینی از سوی ایالات متحده از اوایل ماه آینده میلادی، ترساندن ترامپ مبنی بر وضع تعرفه بر ۲۰۰ میلیارد دلار دیگر از واردات چینی و در مرحله نهایی تعمیم آن به کل واردات (حدود ۵۰۰ میلیارد دلار در سال) است.

طرف چینی هم البته بعد از مماشات اولیه و تلاش جهت مذاکره، گارد تهاجمی تر به خود گرفته و سخن از تلافی این کارها و وضع تعرفه های متقابل در مناسب ترین وقت می کند. این روند چنان بر هراس سرمایه گذاران بازارهای جهانی افزوده که هرچند هنوز جهت قضاوت در مورد امکان تبدیل آن به یک جنگ تجاری سریع است ولی با زیاد کردن احتمال این موضوع، سرمایه گذاران از عواقب احتمالی دلواپس شده است اند. مطالعه تاریخچه تقابل های تجاری نشان می دهد که چنین اتفاقاتی اگر به شکل روند تبدیل شود، تناوب ای باطل از وضع تعرفه های مکرر و مضاعف بین رقبای تجاری علیه یکدیگر را رقم می زند که در نهایت رکودهای بزرگ، سقوط بازار سهام و حتی در حادترین نمونه آن درگیری نظامی را موجب شده است هست. با توجه به اهمیت بالای اتفاقات جاری و تاثیر مهم آن بر بازار مواد خام و نیز وابستگی بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران به این متغیر، به نظر می رسد فعالان بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران باید آثار این ریسک محیطی را به دقت رصد کنند و نتیجه های مخرب ناشی از احتمال شدت یافتن درگیری های تجاری موجود را در مفروضات سرمایه گذاری خود دخیل کنند.

نماگر بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران روز گذشته با رشد ۲۳۶۹ واحدی توانست هفته‌ای طلایی را با ثبت بازدهی حدود ۱۰ درصدی پشت‌سر بگذارد. اکنون پرسش مهم که ذهن فعالان

واژه های کلیدی: ایران | بازار | سرمایه گذار | سرمایه گذاری | سرمایه گذاری | اخبار اقتصادی و بازرگانی

فنر جهش بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران

فنر جهش بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz